Як не допустити спалах кору та що таке «catch-up кампанія»

  • 292

З метою недопущення ускладнення епідситуації й виникнення спалаху кору, в Україні триває catch-up кампанія з вакцинації проти кору, паротиту та краснухи (вакцина КПК) усіх невакцинованих дітей . Планову вакцинацію проводять у віці 12 міс. (перша доза) та у 6 років – ревакцинацію (друга доза). Після вакцинального комплексу формується стійкий пожиттєвий імунітет.

         Захворюваність на кір має хвилеподібний перебіг: спалахи реєструються кожні  5– 6 років, що припадає саме на 2023 рік. Головна причина спалахів — низьке охоплення щепленнями.
 
        Головним завданням кампанії є наздогнати щеплення проти кору всіх нещеплених дітей, які з різних причин пропустили щеплення КПК( у віці 12 міс. та 6 років), та забезпечити, щоб усі діти вчасно отримали щеплення . Це дасть змогу створити колективний імунітет серед населення і захистити дітей від тяжких ускладнень кору. Для проведення щеплень в рамках catch-up кампанії вакцини КПК було доставлено у заклади охорони здоров'я громади.

 

       Кір – це гостре вірусне захворювання, що швидко передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом, тобто під час вдихання найдрібніших крапель слизу, які потрапили в повітря при чханні, кашлю або розмові хворого. Кір – одна з головних причин дитячої смертності в світі. Захворювання може призвести до пневмонії, вушної інфекції, запалення мозку — енцефаліту та інших серйозних ускладнень.

     На сьогоднішній день специфічних препаратів для лікування кору не розроблено, тому вакцинація залишається єдиним дієвим методом профілактики.

     Якщо дитина контактувала з хворим на кір, необхідно негайно звернутися до лікаря для  отримання вакцинації  проти кору протягом перших 72 годин. У деяких випадках також показана екстрена профілактика шляхом введення імуноглобуліну.

     Численні міфи, серед яких і міф про аутизм внаслідок щеплення, стали причиною відмови батьків вакцинувати своїх дітей – по всьому світі і зокрема в Україні. В мережі інтернет шириться інформація про те, що вакцина КПК може спровокувати розвиток РАС (аутизму) у дітей, проте Міністерство охорони здоров’я України опублікувало результати масштабного дослідження, що проводилось в Данії, яке спростувало даний міф. У ньому взяли участь понад 657 тисяч дітей, які народилися у Данії з 1999 року до 31 грудня 2010 року. За даними дослідження вакцинація проти кору, паротиту та краснухи не підвищила ризик аутизму - вакциновані КПК діти мали на 7% меншу ймовірність аутизму, ніж невакциновані.

       Нагадаємо, щоб зробити безкоштовне щеплення проти кору, паротиту і краснухи необхідно звернутися до свого сімейного лікаря, педіатра або найближчої амбулаторії.

Відмовившись від вакцинації, ви ризикуєте здоров’ям і життям своєї дитини.

       Міністерство охорони здоров’я закликає батьків обов’язково вакцинувати дітей відповідно до термінів Календаря щеплень і якомога швидше надолужити щеплення, якщо пропустили планову вакцинацію. Вакцинуватись за Календарем і надолужити пропущені щеплення можуть безоплатно усі діти до 18 років, а також дорослі з груп ризику — військові, учасники ООС, студенти, освітяни і медики.

       Імунізація є питанням національної безпеки, оскільки здоров’я українців — усіх разом і кожного зокрема — залежить від рівня охоплення щепленнями у країні. Для формування колективного імунітету необхідно, щоби рівень вакцинації досягав 95–98%.