Радіація, вплив на людину та захист від неї

  • 20

Фото без опису

     Рогатинський відділ Івано-Франківського районного відділу ДУ «Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що спеціалістами відділу щоденно проводиться моніторинг радіаційного фону з кратністю три рази на добу (включаючи вихідні дні).

  Перевищень гранично-допустимих рівнів потужності дози гамма-випромінювання за результатами лабораторних досліджень не фіксувалось. Показник радіаційного фону становить 0,12; 0,13; 0,14 мкЗв/год при пороговому значенні 0,32 мкЗв/год, згідно «Норм радіаційної безпеки України» (НРБУ-97/Д-2000).

   Радіація — це енергія, яка випромінюється у вигляді частинок або електромагнітних хвиль. Вона виникає під час розпаду нестабільних атомів і може бути природного (космічне випромінювання, радон, ґрунт, їжа) або штучного (атомні електростанції, рентгенівські апарати, медичні дослідження, ядерна зброя) походження.

   Радіація може бути корисною (наприклад, у медицині), але у великих дозах — небезпечна. Чому вона може бути небезпечною? Бо велика кількість радіації пошкоджує клітини тіла, може викликати опіки, хвороби або рак. Але в малих дозах — вона часто безпечна і навіть корисна (наприклад, у лікуванні онкології).

Основні види радіації:

1. Альфа-частинки (α) • Важкі, але слабо проникають (не проходять через папір або шкіру). • Небезпечні лише при потраплянні всередину організму (через їжу, повітря).

2. Бета-частинки (β) • Легші, проникають глибше (через шкіру, але не крізь метал). • Можуть викликати опіки при контакті або ураження при вдиханні.

3. Гамма-випромінювання (γ) • Електромагнітні хвилі, дуже проникаючі. • Можуть проходити через тіло й уражати внутрішні органи.

4. Нейтронне випромінювання • Виникає при ядерних реакціях. • Дуже небезпечне та потребує спеціального захисту (наприклад, вода, бетон).

   Існує три шляхи надходження радіоактивних речовин в організм: при вдиханні повітря, забрудненого радіоактивними речовинами, через заражену їжу або воду, через шкіру, а також при зараженні відкритих ран. 

                                   Як захиститись від впливу радіації

   Найперше і головне правило захисту від радіації - ні в якому разі не панікувати і пам'ятати: існує, як мінімум, п'ять способів з успіхом і майже без шкоди для здоров'я захистити себе і своїх близьких від радіоактивного забруднення. Тому що, насправді, певна фонова доза радіації постійно супроводжує нас у повсякденному житті - її дають і радонові гази, що виходять з-під землі, і деякі гірські породи - наприклад, граніт і мармур. Але, звичайно, бувають ситуації, коли є загроза потрапити під більш інтенсивне випромінювання.

   Отже, способи захисту від радіації.

Захищатися і митися.

              Що це означає? При виході на вулицю одягайтеся в максимально світлий одяг, причому такий, котрий при поверненні додому можна буде швидко випрати. Обов'язково носіть будь-який головний убір: до речі, дуже хороший захист від радіації дає поєднання бейсболки або кепки з капюшоном. Марлева пов'язка або респіратор (а також окуляри) необхідні тільки у разі серйозного радіоактивного забруднення.

             Після повернення додому негайно відправляйте в прання весь одяг (від куртки до білизни) і ретельно мийтеся в душі. І так після кожного виходу на вулицю.

            До речі - у подібній ситуації взуття краще залишати за порогом квартири.

Особливий стиль прибирання.

        Що це означає? Ніяких віників і пилососів: тільки миття простою чистою водою (у додаванні хлорки чи чогось подібного потреби немає). Для захисту від радіації мити підлогу і всі поверхні в будинку треба часто і досконало - не менше одного вологого прибирання в день.

        При цьому пам'ятайте: відкривати вікна або включати кондиціонери неможна.

Меню для захисту від радіації.

        Відомо, що деякі продукти накопичують радіацію дуже інтенсивно, а деякі - майже не накопичують. Під час радіоактивної загрози потрібно виключити з раціону такі продукти: гриби, м'ясо з кістками (чисте м'ясо можна використовувати), всі види листової капусти, моркву, буряки, редиску, ріпу, річкову та ставкову рибу. З інших овочів і фруктів необхідно зрізати шкірочку.

      Обов'язково пийте більше води (виключно артезіанської з джерел, що залягають на глибині понад 180 метрів). Можна включити в раціон червоне сухе вино, яке не виводить радіонукліди, але добре захищає клітини нашого організму від їх впливу. Такі ж властивості є у зеленого чаю.

Ліки від радіації.

   Загальновідомо, що при загрозі опромінення лікарі призначають препарати йоду. Однак не варто скуповувати в аптеці що потрапило і пити пачками - так можна назавжди зіпсувати власну щитовидну залозу. Хороший варіант: полівітаміни, що містять йод, а також два продукти харчування, багаті цим мікроелементом: морська капуста і варення з волоських горіхів (йод міститься саме в зелених оболонках горіха, в ядрах його майже немає).

Особиста гігієна.

        Незайвими для захисту від радіації стануть додаткові гігієнічні процедури, які варто проводити два рази на добу: промивання очей і носоглотки. В очі можна просто закапувати зволожуючий розчин (такі є в лінійках для тих, хто носить контактні лінзи), а носоглотку промивати слабким розчином солі або соди.

 

 

Завідувач санітарно-гігієнічної лабораторії Рогатинського відділу ІФРВ ДУ «ІФ ОЦКПХ МОЗ»   МИЛЬОВИЧ  Галина   

Інші статті

Всі статті