Токсичні полімери

  • 45

Останнім часом житло, офіси, громадські приміщення буквально заповнили матеріали й вироби, виготовлені з синтетичних полімерів. Вони присутні в усьому: у меблях, будівельних оздоблювальних і конструкційних матеріалах, освітлювальних приладах, посуді тощо.

Перебування у приміщенні з високим вмістом у повітрі хімічних речовин негативно позначається на самопочутті та працездатності, призводить до швидкої стомлюваності та зниження концентрації уваги. Наслідки впливу на організм людини випарів лаків, фарб, меблевого клею, які були використані при виробництві ДСП (деревостружкових плит), подібні то стану хронічної інтоксикації у токсикоманів. А багато хімічних речовин (феноли, формальдегіди, вуглеводні, стирол тощо) є найсильнішими канцерогенами, що викликають злоякісні новоутворення й пухлини. При постійному контакті зі стиролом усі функціональні розлади набувають хронічного характеру.

ДСП  виділяють формальдегід, який має загально токсичну та алергенну  дію на організм людини. Формальдегід викликає у людини подразнення очей, носа та шкіри, нудоту, головні болі і запаморочення. Формальдегід є речовиною другого класу небезпеки. Він входить у групу хімічних канцерогенів, має загальнотоксичну дію на рівні 0,012 мг/м3 і виявляє алергенну дію на рівні 0,011 мг/м3. 

З полівінілхлоридного лінолеуму, яким покриті підлоги, практично в усіх наших будинках, виділяється бензол. За санітарно-гігієнічними нормами ГДК бензолу має становити 0,003 г/м3: бензол викликає лейкемії, його в житлових будинках не повинно бути. Концентрація таких речовин, як, наприклад, ацетальдегід, ацетон, етиловий спирт, толуол, у 10 разів вища, аніж в атмосферному повітрі, що свідчить про наявність, у помешканнях власних джерел, забруднення повітря. Утеплення з пінополістирола більш згубне, аніж шкода автотранспорту.

Матеріали, з яких виготовлені віконні та дверні конструкції, можуть виділяти в навколишнє середовище такі хімічні речовини, як хлористий вініл та формальдегід.

В результаті боротьби за енергозбереження, при утепленні зовнішніх стін будинків, використовують спінені полімерні матеріали, пінополістирол, який виділяє значну кількість високотоксичних інгредієнтів.

Якість повітряного середовища в таких будинках погіршується. Високі ізоляційні властивості сучасних ізоляційних вікон перешкоджають надходженню свіжого повітря в житло.

Сьогодні, здається, важко собі уявити свій побут без використання посуду із пластмаси. Однак, полімери за своїми властивостями належить до отруйних речовин і можуть викликати у людини ряд захворювань як нервової системи так і окремих органів.

Категорично забороняється спалювання відходів полімерних матеріалів, полімерної тари, ПЕТ-пляшок, що приводить до забруднення атмосферного повітря хімічними і токсичними сполуками.

Ми багато знаємо про полімерні, синтетичні матеріали, пластмаси тощо, про їх користь та небезпеку.  Залишається  лише почати цивілізовано відноситися до відходів, в які перетворилися  такі потрібні раніше речі.