Що таке атестація робочих місць та чому вона необхідна
Атестація робочих місць проводиться на підприємствах та організаціях, незалежно від форм власності й господарювання, та являє собою комплексну оцінку всіх факторів виробничого середовища та трудового процесу, де технологічний процес, обладнання, що використовується, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих та небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров’я працюючих.
Чергова атестація проводиться не рідше, ніж один раз на 5 років. Крім того, з ініціативи роботодавця чи трудового колективу, необхідно проводити обов’язкову позачергову атестацію на робочі місця у разі суттєвої зміни умов і характеру праці.
Керівники підприємств та організацій мають організовувати проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацію робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством (не рідше ніж один раз на п’ять років). За їх результатами вживають заходів щодо усунення небезпечних і шкідливих для здоров’я виробничих факторів, а також робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням або з регулярним отриманням грошових надбавок, додаткових відпусток або скороченим робочим тижнем, визначення пріоритетних напрямів модернізації обладнання та технологічних процесів, розроблення і впровадження цілеспрямованих санітарно-гігієнічних та медико-профілактичних заходів та ознайомлюють з ними робітників.
По результатах проведеної атестації робочих місць надаються:
-
карти умов праці
-
протоколи досліджень шкідливих факторів (санітарно-гігієнічних, важкості
й напруженості трудового процесу, фізичних факторів та ін.)
-
фотографії робочого дня
-
розрахунки доплат до тарифних ставок та тривалості додаткової відпустки
за роботу в шкідливих умовах
-
списки працівників, яким пропонується пільгове пенсійне забезпечення за
роботу у несприятливих умовах
-
перелік технічних та організаційних заходів для оптимізації умов та
характеру праці
Відповідальність за якість і своєчасність проведення робіт та організація здорової робочої обстановки лежить на роботодавцю, однак специфіка виробництва може бути безпосередньо пов’язана з підвищеною небезпекою і взаємодією з шкідливими матеріалами або сировиною. В такому разі керівництво підприємства зобов’язане компенсувати шкоду від його діяльності, що отримує працівник, відповідно до вимог чинного законодавства.
Компенсації по результатах проведеної атестації робочих місць можуть бути такого характеру:
-
надання додаткових днів (або навіть цілого періоду) відпустки;
-
збільшення зарплатні;
-
надання необхідної захисту, зокрема спецодягу та інших засобів
-
видача спеціального харчування та медикаментів;
-
також людина може претендувати на спеціальну пенсію
Відсутність проведеної атестацію робочих місць згідно законодавства України може загрожувати адміністративною відповідальністю.