У чому небезпека гемофільної інфекції та як від неї захиститися

  • 73

Гемофільна інфекція – гостра інфекційна хвороба, збудником якої є гемофільна паличка Haemophilus influenzae типу b (Hib-інфекція).
 Гемофільна інфекція характеризується переважним ураженням органів дихання, центральної нервової системи та розвитком гнійних вогнищ у різних органах. Заразитися можна лише від хворої людини. Передається хвороба повітряно-крапельним шляхом, проте у маленьких дітей шлях передачі може бути і контактним. Збудник інфекції локалізується на слизовій оболонці верхніх дихальних шляхів. Найчастіше хворіють діти віком від 6 міс. до 4 років. Рідше хворіють новонароджені, діти більш старшого віку та дорослі.
 Найчастішими клінічними формами гемофільної інфекції є менінгіт, середній отит і пневмонія. Реєструються також і інші ускладнення, такі як перикардит, синусит, отит, гнійний артрит, захворювання дихальних шляхів тощо.
 Гемофільна пневмонія є другою за частотою серед усіх бактеріальних пневмоній у дітей. Може проявлятися як у вигляді осередкової пневмонії, так і у вигляді крупозної, дуже часто (до 70 %) супроводжується гнійним плевритом у дітей, може ускладнюватися гнійним перикардитом, середнім отитом. Іноді приймає затяжний перебіг. У дорослих, особливо літніх осіб, гемофільна інфекція може нашаровуватися на інші види інфекцій.
 За статистикою, від 3 до 6% випадків гемофільної інфекції у дітей є фатальними. До 20% пацієнтів, які вижили після менінгіту, втрачають слух або мають неврологічні ускладнення.
 Єдиним профілактичним захистом є вакцинація, яка передбачена Календарем профілактичних щеплень.
 Вакцинація дітей може проводитись моновакцинами та комбінованими вакцинами, що містять Hib-компонент. Щеплення необхідно проводити за схемою 2-4-12 місяців.
 Нажаль російська агресія спричинила чимало перешкод для медичної системи: збій логістики, відсутність електропостачання, бомбардування медичних закладів, стихійна евакуація населення тощо. В сукупності всі ці фактори призвели до низьких показників охоплення щепленнями. Зокрема, за даними закладів охорони здоровя на території обслуговування за 12 місяців 2022 року з усіх дітей до 1 року отримали свої дози щеплення проти хіб-інфекції – 71,6%.
 Безоплатно вакцинуватися за Календарем чи надолужити пропущені щеплення можуть усі діти до 18 років. Дорослі можуть вакцинуватись проти Hib-інфекції за власні кошти.

Фото без опису