Вплив шуму на організм

  • 438

Фото без опису

Шум — безладне сполучення різних по силі і частоті звуків, здатних впливати на організм. Джерелом шуму є будь-який процес, що викликає місцеву зміну тиску або механічні коливання твердих, рідких або газоподібних середовищ.

Дія його на організм людини пов’язана головним чином із застосуванням нового, високопродуктивного обладнання, механізацією та трудових процесів, у тому числі переходом на великі швидкості при експлуатації різних верстатів. Джерелом шуму в цьому випадку можуть бути двигуни, насоси, компресори, турбіни, центрифуги, та інші установки, що мають рухомі деталі.

Шум — один із найбільш поширених несприятливих фізичних факторів навколишнього середовища. Шум підступний, його шкідливий вплив на організм відбувається непомітно. Організм людини проти шуму практично беззахисний. Вплив шуму на організм умовно поділяється на:

  • Специфічний, що спричиняє зміни в органі слуху;
  • Не специфічний, з боку інших органів і систем.

Основну увагу приділяють стану органа слуху, тому що слуховий аналізатор першим сприймає звукові коливання і потерпає від впливу шуму на організм.

Основною ознакою впливу шуму є зниження слуху. Стійкі зміни слуху, як правило, розвиваються повільно, нерідко їм передує адаптація до шуму, яка характеризується нестійким зниженням слуху, що виникає безпосередньо після його впливу і зникає після припинення його дії.

Початкові прояви професійної приглухуватості найчастіше зустрічаються у осіб зі стажем роботи  в умовах шуму близько 5 років. При високих рівнях шуму слухова чутливість падає вже через 1 – 2 роки, при середніх – виявляється набагато пізніше, через 5 – 10 років, тобто зниження слуху відбувається повільно, хвороба розвивається поступово.

У працюючих в умовах шуму основними скаргами є: зниження слуху, головний біль тупого характеру, відчуття важкості і шуму в голові, що виникають до кінця робочої зміни або після роботи, запаморочення при зміні положення тіла, підвищена дратівливість, швидка стомлюваність, зниження працездатності, уваги, підвищена пітливість, порушення ритму сну, серцебиття.

Тому на виробництвах, де присутній шум застосовують засоби індивідуального захисту від шуму. З цією метою використовують протишуми, або антифони, які поділяються на 3 види:

  • Внутрішнього використання – втулки, вкладки, тампони;
  • Зовнішнього використання – навушники, шоломи, костюми;
  • Змішані, вставляються при вході у вушну раковину.

Як правило, вибір засобу індивідуального захисту, обумовлюється видом та характеристикою шуму на робочому місті, зручністю його використання при виконанні конкретної робої операції, кліматичними умовами та іншими чинниками.